Skip to content

JAK ODPOWIEDNIO DOBRAĆ PŁYTKI?

Płytki ceramiczne przez długi czas instalowane były wyłącznie w kuchniach i łazienkach. Jednak ze względów praktycznych i estetycznych ich zastosowanie jest możliwe we wszystkich pomieszczeniach domu i w ciągach komunikacyjnych. Znajdujemy je w przedpokojach, korytarzach, pokojach, sypialniach, łazienkach, kuchniach, na schodach, na tarasach, balkonach, a także jako elewacje. Nadają się również do garaży, piwnic, pomieszczeń gospodarczych i warsztatowych itp. Płytki gresowe, najbardziej solidne, mogą być kładzione wszędzie. Gres ceramiczny nieszkliwiony dobrze znosi częste intensywne użytkowanie dlatego jest często wybierany do do wykończania centrów handlowych, sklepów i budynków użyteczności publicznej. Ten rodzaj płytki jest bardzo odporny na ścieranie. Natomiast gresy szkliwione zapewniają jednocześnie dobrą odporność na ścieranie i większe zróżnicowanie wzorów dekoracyjnych, kolorów i odcieni.

WZORY


PLANOWANIE POWIERZCHNI

Rozplanowanie powierzchni, na której chcemy ułożyć płytki, jest konieczne przy wprowadzaniu elementów dekoracyjnych takich jak, listewki, cygara, dekory przy płytkach ściennych i fryzy, narożniki i cokoliki przy płytkach podłogowych. Należy rozplanować także przy kombinacji płytek o różnych wymiarach i kolorach. Na posadzce możemy również łączyć płytki i parkiet. Do tego celu używamy specjalnych listw maskujących lub wypełnienia korkowego. Wyznaczamy w ten sposób odrębne strefy w tym samym pomieszczeniu. Czasami łączy się płytki ceramiczne z obrzeżem drewnianym.

MODA

Producenci płytek ceramicznych po inspiracje wzornicze dla opracowywanych kolekcji sięgają do bardzo różnych źródeł. Ważne jest to, by zaproponowane serie podobały się klientom i wpisywały się w obowiązujące trendy wzornicze. Można zauważyć, że w kolekcjach łazienkowych odchodzi się od niegdyś powszechni dominującego koloru białego na rzecz kolorów mocnych, zdecydowanych, często w tonacji pastelowej.

Ciągle popularny jest minimalizm, a przy pomocy płytek zaprojektowanych tym stylem można zaaranżować wnętrze monochromatyczne, chłodne, surowe. Jednak dodanie geometrycznego, czy też abstrakcyjnego dekoru sprawi, że łazienka nabierze określonego wyrazu.

Intensywne kolory dodają energii. Działają silnie, czasem drażnią, ale najczęściej wprawiają w dobry humor. Dlatego stosuje się je coraz częściej, nawet w małych pomieszczeniach, mimo że intensywnie kolorowe ściany sprawiają wrażenie, jakby zbliżały się do patrzącego. Wykorzystując to, można optycznie korygować proporcje pomieszczenia, na przykład wyróżnić kolorem jedną ścianę albo fragment podłogi. Stawiając na efektowne kontrasty kolorystyczne, dobrze się zdecydować na uproszczenie wyposażenia.

Więcej na naszym profilu na Facebooku: facebook.com/matwyk

Zapraszamy!

PAMIĘTAJ!

1. Warto kupić o 10-15% więcej płytek niż wskazuje na to metraż ścian i podłóg, ponieważ podczas cięcia część z nich może ulec zniszczeniu. Poza tym mogą się przydać za jakiś czas, gdy zachcemy wymienić pęknięta lub uszkodzoną płytkę.

2. Płytki o gładkiej powierzchni łatwiej utrzymać w czystości. Płytki fakturowane ułożone na podłodze bardzo szybko się brudzą.

3. Jeżeli chcemy podkreślić dekoracyjność pomieszczenia wybieramy płytki podłogowe z fryzami, narożnikami i rozetami, a płytki ścienne z listewkami, cygarami i płytkami dekoracyjnym.

4. Jeżeli chcemy nadać pomieszczeniu charakter rustykalny, wybieramy płytki o wyglądzie terakoty lub drewna.

5. Jeżeli chcemy położyć płytki w garażu, należy wybrać płytki odporne na substancje chemiczne, wilgoć i intensywną eksploatację, albo zaimpregnować gres surowy.

6. Duże płytki nie są łatwiejsze i szybsze do układania. Wymagają dużo większej precyzji, podłoże musi być idealnie płaskie a cięcie ich jest trudniejsze.

7. Płytki przeznaczone na posadzki zewnętrzne mogą być układane we wnętrzach, ale są trudniejsze do mycia, gdyż ich struktura jest często nieregularna i zabrudzenia łatwiej się w nich osadzają.